در جدید ترین خبرها درمورد اوقاف مطالبی داریم با اسم “موقوفه حمام باشی خرم آباد ثبت کارهای ملی شد/ هنر اصیل ایرانی اسلامی و گنبد و ایوان های متعدد” که پیشتر به آن میپردازیم.

به نوشته روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه  عباسعلی جعفری ،معاون سود وری اقتصادی موقوفات وبقاع متبرکه سازمان  اوقاف و امور خیریه  با بیان این نوشته اضافه کرد : موقوفه حمام باشی خرم آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه  استان لرستان مرتبط به دوره قاجار است  که به وسیله شاهزاده حسین میرزا ، با نیت روضه خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف شده است  و در محل حال حاضر خیابان ۲۴ متری حکیم شهر خرم آباد بنا شده که با پیگیری های صورت گرفته با  شماره ۳۱۷۶۹ ۱۴ در فهرست کارهای ملی ثبت شد.

وی اضافه کرد:این حمام حاوی معماری ویژه برآمده از هنر اصیل ایرانی اسلامی و حاوی گنبد و ایوان های متعدد بوده که با گذشت بیش از یک قرن قدمت، هنوز هم با همان کاربری به عموم مردم خدمت رسانی می کند.

معاون سود وری اقتصادی سازمان  اوقاف گفت:از دیگر خصوصیت های این حمام تاریخی ، سیستم سوخت و آتشگاه این حمام بوده ،که حاوی دیزاین ویژه برای گرم کردن کف آن است .

جعفری عنوان کرد: با پیشرفت های حاصله در طول این مدت در نوع سوخت آتشگاه این حمام تغییراتی بوجود آمده و حمامی که روزگاری با پهن گرم می شد و بعد های کارکرد خود را به سوخت های فسیلی داد ، در حال حاضر با گاز شهری بروز شده است.

این معاون سازمان اوقاف تصریح کرد: در روزگاری که حمام ها در تعداد معدودی از منازل یافت می شد و استحمام در گرمابه های عمومی انجام می شد ، حمام باشی ، به دلیل موقعت جغرافیایی خود در مرکز شهر خرم آباد ، مورد استقبال عامه مردم ، مسافران و حتی بسیاری از علما و بزرگان این دیار بوده که برای استحمام از این حمام استفاده  می کرد ند .

وی اظهار داشت: موقوفه حمام باشی ، در یک سنت قدیمی ، همه ساله از ظهر عاشورا ، میزبان عزاداران حسینی (ع) است، به نحوی که عزاداران ، برای شستشوی بدن های آغشته به گل خشک شده ، به این حمام مراجعه می کردند.

معاون سود وری اقتصادی، سازمان  اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: از آنجایی که  فرهنگ وقف  در شهر خرم آباد ریشه در باورها و اعتقادات مردم این دیار داشته و در عین حال منطبق بر نیازسنجی در هر دوره بوده و با استناد به اینکه امروزه تنور بهره برداری از این حمام و دیگر حمام های عمومی در حال سرد شدن است و تعداد حمام های اکتیو در خرم آباد کمتر از انگشتان یک دست است، ثبت این موقوفه در کارهای ملی فصل مشترکی در عرصه مشارکت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اوقاف خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

امیدواریم نوشته “موقوفه حمام باشی خرم آباد ثبت کارهای ملی شد/ هنر اصیل ایرانی اسلامی و گنبد و ایوان های متعدد” مورد بهره برداری شما علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.